Connect with us

Gündem

Buğday Derneği: Zehirsiz Sofralar Platformu uyarıyor: Tarım zehirleri soframızda

Avrupa Birliği tarafından 2022 yılında 311’i pestisit (tarım zehiri) kalıntısı olmak üzere Türkiye kaynaklı 518 bildirim yapıldı.

Published

on

Avrupa Birliği tarafından 2022 yılında 311’i pestisit (tarım zehiri) kalıntısı olmak üzere Türkiye kaynaklı 518 bildirim yapıldı. Son iki yılda rekor düzeye ulaşan bildirim sayısı insan sıhhatini tehlikeye atan tarım zehiri kullanımının iç pazarda da artmış olabileceği tarafında tasa yaratıyor.

AB Kurulu, besin ve yemlerde yapılan denetimler sırasında tespit edilen besin güvenliği risklerini, Gıda ve Yemler İçin Süratli Alarm Sistemi (RASFF) portalı üzerinden herkesin erişimine açık olacak formda bildiriyor. Alarm ve Dayanışma Ağı (ACN) bildirimlerin de dahil olduğu yıllık raporlar yayınlanıyor. 2022 yılına ilişkin rapor şimdi yayınlanmadı lakin portal üzerinden yapılan bildirimlere nazaran Türkiye kaynaklı tarım zehiri bildirimlerinin sayısı 311’i pestisit olmak üzere toplam 518.

Türkiye kaynaklı bildirimlerin sayısının 2022 yılında 2021’e nazaran azaldığı görülse de bu azalma umut vaadetmekten çok uzakta. 2018’de 113, 2019’da 98, 2020’de 194 parti eserde limitlerin üzerinde tarım zehiri bildirimi yapılırken bu sayı 2021’de 613’e, 2022’de ise 518’e kadar yükseliyor.

2022’de pestisit bildirimi yapılan meyve ve sebzeler ortasında en çok biber, limon, greyfurt, mandalina, portakal olmak üzere üzüm, asma yaprağı, patlıcan, kabak, domates, karpuz ve armut bulunuyor.

Son 2 yılda yapılan bildirimlerin yarısından fazlası pestisitlerden kaynaklanıyor. 2022 yılında bildirim yapılan eserlerdeki pestisitler ortasında Klorpirifos, Acetamiprid, Buprofezin, Prochloraz, Formetanate, İmazalil, Fenbutatin Oxide, Deltamethrin, Taufluvalinate, Flonicamid, Diafenhiuron üzere etken unsurlar bulunuyor. 2019’da EFSA Klorpirifos ve Klorpirifos-metil unsuru için mümkün genotoksik ve nörolojik tesirler sebebi ile inançlı bir maruz kalma düzeyinin belirlenemeyeceği sonucuna varmıştı. Bu, rastgele bir bulgunun potansiyel sıhhat riski taşıdığı manasına gelir. Ülkemizde de 30.09.2021 tarihinde resmi yazıyla Fenbutatin Oxide’in, 31.12.21’de ise Klorpirifos Metil’in kullanımı sonlandırılmıştı. Buna karşın ihraç edilen eserlerde bu hususların bulunması yasaklı olan pestisitlerin de hâlâ sofralarımıza girebildiğini gösteriyor.

Tarım zehirlerindeki artış rekor seviyede

2021 yılına ilişkin ACN raporu tarım zehiri kullanımının yüksek oranda arttığına dair çarpıcı datalar içeriyor. Rapora nazaran 2021 yılında en çok bildirilen besin güvenliği riski pestisitler oldu ve tarihte birinci kez pestisitler 1231 bildirimle en üst düzeye ulaştı. Bu sayı 2020 ile karşılaştırıldığında %61 daha fazla. 2019 yılının ise 4 katı.

2021 yılında en çok rapor edilen besinler, Türkiye menşeli eserlerden kaynaklanıyor. AB üyesi olmayan ülkeler ortasında Türkiye 405’i pestisit olmak üzere toplamda 613 bildirimle birinci sırada. Bunu 272’si pestisit kaynaklı olarak toplam 383 bildirimle Hindistan takip ediyor. Üçüncü sırada risk bildiriminin çoğunluğu besin ile temas eden materyallerden kaynaklanan 331 bildirimle Çin yer alıyor. AB üyesi ülkeler ortasında ise Polonya 381 bildirim ile birinci, Fransa 256 bildirim ile ikinci, Almanya 210 bildirim ile üçüncü sırada. 

Dış pazarda prestij kaybı sürüyor

Rekor düzeylerle tarım zehiri bildirimlerinde birinci sırada gelen Türkiye’nin ziraî üretim potansiyeli yüksek olmasına karşın ticari prestiji ziyan görüyor. 

2021 yılına ilişkin raporda, tehlike ve eser kategorisine nazaran yapılan değerlendirmede en çok bildirim yapılan 10 bahis başlığının 3’ünde Türkiye’nin ismi geçiyor. Sebebi 359 parti meyve ve sebzede pestisit, 57 parti meyve ve sebzede aflatoksin ve 39 parti tohum, kabuklu yemiş ve türevi eserlerde aflatoksin tespit edilmiş olması.

Menşei Türkiye olarak bildirilen eserlerden bilhassa limon, portakal, mandalina ve greyfurt üzere narenciyelerdeki uygunsuzluklar sebebiyle 2020’de 191 olan RASFF bildirimlerinin sayısı (etilen oksit dikkate alınmadan) 2021’de 361’e çıktı. Bu nedenle Ekim 2021’de Türkiye’den AB’ye giden greyfurt hariç ilgili eserler için hudutta denetimler %20 oranında artırıldı. 

Avrupa Komitesi limitlerin üzerinde tarım zehiri bildirimi yaptığı ülkelere tertipli olarak resmi mektuplar göndererek ülke yetkililerini ziraî besin zinciri boyunca hileli yahut aldatıcı uygulamaların önlenmesi, denetimin garanti altına alınması maksadıyla soruşturma yapmaya ve alınan önlemler hakkında bilgi vermeye davet ediyor. Ayrıyeten, bildirilen şirketlerden AB’ye ihraç edilmiş olan ve misal uygunsuzluklar gösterebilecek benzeri eserlerin izini sürmeye çağırıyor. Lakin 2021 yılı raporuna nazaran Türkiye’nin gönderilen resmi mektuplara ait yanıt oranı %38 ile sonlu kalmış ve davetlerin büyük kısmına yanıt verilmemiş.

İç pazarda kaygı hakim

Tarım ve Orman Bakanlığı pestisit kalıntıları konusunda iç pazarda kontroller yapıyor. Fakat kontrol sonuçlarının taklit ve tağşiş yapıldığı mutlaklaşan besinlerde olduğu üzere şeffaflıkla paylaşılmaması, ihraç edilen eserlerde pestisit kaynaklı bildirimlerin artması ve kullanımı sonlandırılan pestisitlere dair bildirimlerin bulunması iç pazara sunulan eserlerde daha fazla pestisit bulunabileceğine dair tüketicilerde telaş yaratıyor.

Bakanlık yetkilileri tarafından Besin Güvenliği Bilgi Sistemi’ne (GGBS) ülke genelindeki tüm besin ve yem işletmeleri, bu işletmelere yönelik kontroller, alınan numuneler, numunelerin tahlil sonuçları, işletmelere uygulanan idari cezalar, yaptırımlar, ithalat ve ihracat kayıtları üzere bilgiler giriliyor. Lakin bu bilgiler halkın erişimine açık değil. Avrupa’da olduğu üzere ülkemizde de GGBS bilgilerinin halkın erişimine açılmasını talep eden Zehirsiz Sofralar Platformu son periyotta rekor düzeye ulaşan kalıntılı eserlere ait halkın tasalarının giderilmesi gerektiğini vurguluyor.

“Tarım zehirlerine mahkûm değiliz”

Zehirsiz Sofralar Platformu çatısı altında faaliyet gösteren Pestisit Hareket Ağı’nın tüm canlılara ziyan veren pestisitlerin yasaklanması ve tabiat dostu prosedürler ile bunları kullanan üreticilerin desteklenmesi için başlattığı Zehirsiz Kampanya’ya (Change.org/ZehirsizSofralar) bugüne kadar 180 bine yakın kişi imza dayanağı verdi. Kampanya sayesinde pestisitlerin ziyanları konusunda kamuoyunda farkındalık yaratıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı AB geçiş sürecinde 200’ün üzerinde, kampanya devrinde ise 27 pestisit faal unsurunun kullanımını yasakladı. Fakat kampanya talepleri ortasında yer alan Dünya Sıhhat Örgütü’nün “son derece tehlikeli”, “yüksek düzeyde tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” olarak belirlediği 13 faal unsurdan 9’u hâlâ yasaklanmadı. Buğday Derneği Besin Yüksek Mühendisi Merve Atınç, ülkemiz tarımında hâlâ kullanılan 9 pestisit faal unsur ile birlikte, başta bebeklerin ve çocukların hormon sistemine ziyan veren, havayı, suyu ve toprağı kirleten pestisitlerin acilen yasaklanması için tüm vatandaşları besininin sorumluluğunu alarak kampanyaya takviye olmaya çağırıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, Pestisit Aksiyon Ağı tarafından hazırlanan “Zehirsiz Sofralar İçin Yol Haritası”nı dikkate almasını talep ettiklerini belirten Atınç, “Tarım zehirlerine mahkûm değiliz. Dünyada ve Türkiye’de pek çok çiftçi zehirsiz besin üretiyor. Sağlıklı bir gelecek için daha fazla ekolojik ve ekonomik kayba ve hastalığa sebep olmadan bir stratejik aksiyon planı geliştirmeli, gerçek siyasetler izlenmeli ve böylelikle pestisitlere dayanan konvansiyonel tarım sisteminin yerini agroekolojik, organik ve onarıcı tarıma bırakması sağlanmalı.” diyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Gündem

Sanal devriyeler göz açtırmıyor… Sibergöz'den 64 gözaltı

Published

on

By

ANKARA (İGFA) – Sanal devriyeler nitelikli dolandırıcılık yapanların enselerinde göz açtırmıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde; Erzurum Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu Erzurum merkezli İstanbul, Mersin, Adana, Gaziantep, Kırşehir, Sinop, Adıyaman, Tekirdağ, Bursa, Şanlıurfa, Aydın, Diyarbakır, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Karabük, Samsun, Kocaeli ve Antalya’da eş zamanlı olarak “SİBERGÖZ-20” operasyonları düzenlendi.

64 şüphelinin; araç kiralama ve sigorta firmalarının isimlerini kullanarak oluşturdukları “Oltalama (Phishing) siteleri üzerinden iletişime geçtikleri vatandaşlardan kiralama bedeli, sigorta bedeli ve kaparo ücreti adı altında para talep ederek haksız kazanç sağladıkları tespit etti.

Düzenlenen operasyonlarda, ruhsatsız tabancalar, çok miktarda döviz, Türk Lirası ve altın ile çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Başarılı Sibergöz Operasyonu’nun detaylarını sosyal medya hesabından duyuran Bakan Ali Yerlikaya, kahraman polisleri tebrik etti.

Continue Reading

Gündem

Düzce'de uyuşturucuya 2 tutuklama

Published

on

By

Sefer DEMİR / DÜZCE (İGFA) –  Düzce’de İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Şehire uyuşturucu madde getirdiği tespit edilen M.B. ve N.T’yi takibe aldı.

Alınan bilgiye göre teknik ve fiziki takip sonucu şüphelilerin kaldığı otelin belirlenmesi üzerine düzenlenen operasyonda 1 kg  sentetik kannabinoid (bonzai) ve bir miktar sentetik uyuşturucu ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Zanlılar, adli makamlarca “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Continue Reading

Gündem

Uzayla canlı bağlantı Bursa GUHEM'den kuruldu

Published

on

By

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 7 gündür uzayda olan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile Bursa’da GUHEM’den bağlantı kurdu.

BURSA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa’da bulunan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) 7 gündür uzayda olan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile bağlantı kurdu.

Bağlantı sonrası basın açıklaması yapan Bakan Kacır, Alper Gezeravcı ile kurdukları bağlantının özellikle Türkiye’de milli teknoloji hamlesinde en önemli yol arkadaşlarımız olan gençlerle de buluşmalarına vesile olduğunu söyledi. Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki misyonunun 7’nci gününü tamamlamak üzere olduğunu kaydeden Bakan Kacır, “Malumunuz Türkiye’nin ilk astronot ve bilim misyonu olarak gerçekleştiriliyor” dedi.

“GEZERAVCI UZAY DÖNÜŞÜNDE 81 İLİ GEZECEK”

Halihazırda yıllık 600 milyar doları aşan uzay ekonomisinden yıldan yıla artan bir pay almayı hedeflediklerini belirten Bakan Kacır, “Alper Gezeravcı 14 günlük görevini tamamladıktan sonra önce fırlatmanın gerçekleştiği üsse yakın bir bölgeye okyanusa iniş yapacak daha sonra da Türkiye’ye gelecek ve 81 şehrimizde Türk gençliği ile Türk çocukları ile buluşmalar gerçekleştirecek. Biz Milli Uzay Programımızdaki hedeflerimizi bir bir gerçekleştirmeye, önümüzdeki dönemde bölgesel konumla ve zamanlama sisteminden ay misyonuna kadar program çerçevesindeki hedeflerimize bir bir erişmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Continue Reading

Trending

tokat escort erbaa escort istanbul escort Aliağa Escort