Connect with us

Otomobil

İlk 500 Yeni Austral Suv Ön Siparişe Açıldığı Gün Tükendi

Birinci 500 Yeni Austral SUV, kısa müddette büyük ilgi görerek ön siparişe açıldığı gün tükendi.

Published

on

  • Lansmana özel fiyatı 1.190.000 TL olarak açıklanan Yeni Renault Austral’in Techno Esprit Alpine versiyonu, yüksek performanslı 160 bg mild hybrid motoru, güçlü tasarımı ve teknolojik özellikleriyle öne çıkıyor.

Yeni Renault Austral, Renault’nun C segmentindeki performansını daha da güçlendirmeye hazırlanıyor.  Esprit Alpine donanımıyla Türkiye’de satışa sunulacak birinci model olan Yeni Austral’in 24 Nisan’da ön siparişe açılan birinci 500 adedi tıpkı gün içinde tükendi. Ağır ilgiyle karşılanan yeni model, 20 farklı  gelişmiş sürüş takviye sistemi, 564 cm2 openR ekranı, Multi-Sense teknolojisi, 16 cm geri hareket edebilen art koltuklarıyla üstün sürüş tecrübesi sunuyor.

Yeni siparişlere en kısa vakitte tekrar açılacak olan Renault Austral’in, Techno Esprit Alpine versiyonunun lansmana özel opsiyonlar hariç anahtar teslim fiyatı 1.190.000 TL olarak belirlendi.

Yeni Austral Türkiye’de Haziran ayında yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Otomobil

MAN kamyonları yaya ve bisikletlileri tanıyor, üstün teknolojisi ile sürücüye güvenli bir sürüş desteği sağlıyor

MAN kamyonlar, geliştirilen yeni teknolojik özellikleri ile fark yaratıyor. MAN’ın yeni “FrontDetection” güvenlik sistemi; yaya ve bisikletlileri tespit ederek, en savunmasız yol kullanıcıları için bile tehlikeli olabilecek durumları etkisiz hale getiriyor.

Published

on

By

MAN kamyonlar, geliştirilen yeni teknolojik özellikleri ile fark yaratıyor. MAN’ın yeni “FrontDetection” güvenlik sistemi; yaya ve bisikletlileri tespit ederek, en savunmasız yol kullanıcıları için bile tehlikeli olabilecek durumları etkisiz hale getiriyor. Trafik işareti tanıma, lastik basınç göstergesi ve elektronik yarı-römork bağlama yardımcı sistemleri ile şoförleri uzun vadede gerilimli işlerinden kurtaran MAN, IAA 2022’den bu yana daha da güçlenmiş yeni PredictiveDrive işlevi ile yakıt açısından daha verimli hale gelmiş D26 motoru, güzelleştirilmiş aerodinamik ve yeni akslarıyla birlikte yüzde 6’ya varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Ayrıyeten MAN PowerMatic şanzıman ile MAN TGL ve TGM’ler aşınma olmadan birinci harekete başlayarak, vites değişimlerini de daha verimli hale getiriyor.

  • Yaya ve bisikletli tespiti yapabilen yeni kuşak asistan sistemler, MAN kamyonlarını bilhassa savunmasız yol kullanıcıları için daha da inançlı hale getiriyor.
  • MAN GPS takviyeli Cruise Control- sürat sabitleyici, PredictiveDrive ile daha da ekonomik bir sürüş sağlıyor.
  • Yeni MAN PowerMatic tork konvertörlü otomatik şanzıman da MAN TGL ve TGM’de vites değişimlerini daha verimli hale getirip, rastgele bir aşınmaya da fırsat vermiyor.

Kamyon şoförlerinin, sürüş esnasında yaşadıkları en değerli problemlerin başında kör noktalarda kâfi görüş açılarının olmaması geliyor. Bilhassa kent içinde teslimat, nakliye alanında hareket yaparken ya da meçhul geçiş durumlarında yahut döner kavşaklara girerken; yayalar yahut bisikletliler, direkt aracın önündeki görülmesi güç alana geçebiliyor. Bu alana geçen yaya yahut bisikletliyi de şoför çabucak fark edemeyebiliyor.

MAN’ın yeni “FrontDetection” güvenlik sistemi; kalkış durumlarında ve 10 km/saate kadar düşük süratlerde yayaların yahut bisikletlilerin direkt aracın önünde görülmesi sıkıntı alanda olup olmadığını algılayarak, sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarıyor. Bu yenilik; bilhassa en savunmasız yol kullanıcıları için kent trafiğindeki bu üzere riskli durumları tesirli bir halde tehlikesiz hale getiriyor. Yeni güvenlik işlevi; MAN’ın üçüncü kuşak Acil Durum Fren Asistanı- EBA- ihtar ve frenleme stratejisine dâhil edilmiş durumda. Bu sistem, direkt kamyonun önündeki şeritte bulunmayan lakin potansiyel olarak karşıya geçebilecek öbür yol kullanıcılarını 10 km/s üzere düşük bir süratten itibaren algılayarak, mümkün bir çarpışma durumuna karşı sürücüyü uyarıyor ve gerekirse otomatik olarak acil durum frenini uyguluyor.

MAN, yeni geliştirmelerle birlikte tehlikeli sürüşü algılayarak, sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyaran MAN AttentionGuard dikkat ihtar sistemini de güncelledi. Evvelki sürüme kıyasla daha da geliştirilen MAN AttentionGuard, şoförün şerit takip istikrarını ve direksiyon müdahalelerini daima olarak pahalandırıyor. Buna ek olarak, sistem; şoförün dikkatinde bir azalma tespit ederse sürücüyü şerit çizgisini ihlal etmeden evvel uyarabiliyor. Bilhassa görüş arasının düşük olduğu durumlarda ve gece sürüşlerinde, uzaklık ikaz sistemi de uzun seyahatlerde güvenliğe katkı sağlıyor. Şoför, önündeki araçla ortasındaki yasal asgarî aralığın altına düşerse, sistem çabucak kendisini uyarıyor. Yanlışsız arayı bağımsız olarak koruyan ara denetimli sürat sabitleyici ACC’nin etkinleştirilmediği durumlarda, öndeki araca olan gerçek aralığın metre cinsinden gösterilmesi de hakikat aralığın yine belirlenmesine ve korunmasına yardımcı oluyor. Böylelikle aralık uyarısı ve ACC, önleyici bir önlem olarak, arttan çarpma riskini kıymetli ölçüde azaltıyor.

MAN’ın geliştirdiği tüm bu yardım işlevlerine süratli merkezi erişim ise; donanıma bağlı olarak, çok fonksiyonlu direksiyon simidi üzerindeki ya da gösterge panelindeki yeni bir düğme ile sağlanıyor. Böylelikle şerit değiştirme ve dönüş yardımı, MAN uzun uzaklık trafik asistanı CruiseAssist ya da yaya ve bisikletli algılama FrontDetection üzere işlevler, menü sapmaları olmadan kolay kolay devreye alınabiliyor. MAN’ın önleyici yol güvenliğine yönelik bir öteki katkısı da nefesteki alkol içeriğini ölçen ve sadece şoför araç kullanabilecek durumdaysa motorun çalıştırılmasına müsaade veren alkol ölçer ilişkisi ön donamımı olarak öne çıkıyor. Böylelikle alkole bağlı trajik kazaların da önlenmesine kıymetli bir katkı sağlanıyor.

Her gün araç kullanan sürücüle daha fazla destek

MAN Trucks, ayrıyeten çok sayıda faal ihtar yahut önleyici güvenlik sistemine ek olarak, sürücüyü günlük işlerinde değerli ölçüde rahatlatan ve böylelikle dolaylı olarak güvenliğe daha fazla katkıda bulunan yeni sistemleri de sunuyor. Bunlardan biri yeni trafik işareti tanıma sistemidir. Sürüş durumunda geçerli olan trafik ve sürat düzenlemelerinin gerçek vakitli gösterimi, şoförün işini kolaylaştırıyor ve uyması gereken trafik kısıtlamalarını gözden kaçırma telaşı duymadan büsbütün sürüş misyonuna ve trafiğe odaklanabilmesine yardımcı oluyor.

MAN’ın sürüşü kolaylaştıran bir öteki yeniliği ise, sensörlerle donatılmış römork ve yarı römorkların lastik basınç ve sıcaklık bilgilerini gösterebilmesidir. Hakikat lastik basıncı; tüketimi ve aşınmayı azaltmasının yanında, çok ısınma nedeniyle mümkün lastik patlamalarını ve yangın çıkma riskini de azaltıyor.

MAN, ayrıyeten yenilikleri ile geri sürüşleri de daha inançlı hale getiriyor. Bu yenilik ise, standart bir seçenek olarak sunulan ve art alana yerleştirilmiş kamera aracılığıyla Reversing Motion System- Geri Vites Hareket Sistemi olarak isimlendirilen yenilikçi teknoloji ile destekleniyor. Geri vitese takıldığında, araç gerisinden gelen manzara cümbüş sistemi ekranında otomatik olarak gösteriliyor ve sistem; rastgele bir vakitte gösterge panelindeki bir düğme ile manuel olarak da etkinleştirilebiliyor. Bu halde, şoförün gözü her vakit aracının ardında, olup bitenlerin üzerinde olabiliyor.

Sürücü güvenlik ve konforu için geliştirilen bir öbür değerli sistem de sensörlerle donatılmış beşinci tekerlek kontağı. Beşinci tekerlek plakasındaki bir yarı römork sensörü, kaplin kilidindeki bir dingil pimi sensörü ve erişim muhafazası üzerindeki bir kilitleme sensörü, ilişki sürecini izleyerek; bilgileri direkt dijital gösterge aracılığıyla şoföre iletiyor. Böylelikle şoför, beşinci tekerleğin yanlışsız kilitlendiğini direkt şoför mahallinden görebiliyor. Bu da bilhassa gece şartlarında kıymetli bir konfor ve inanç sağlıyor.

MAN, bunlarla birlikte geliştirdiği yeni havalı süspansiyon denetimi ile de yarı römorkun çekiciye bağlanması süreçlerini kolaylaştırıyor. Bu yenilik, şoför koltuğunun yanında pozisyonlandırılmış olan ergonomik, kablolu uzaktan kumanda ile sağlanıyor. Treylerin havalı süspansiyonunu denetim etmeyi mümkün hale getiren bu yenilik; tıpkı vakitte havalı süspansiyon işlevlerinin çok-fonksiyonlu direksiyon simidi ve yerleşik menü aracılığıyla da kullanılmasına fırsat veriyor. Bu da römorkun kaldırma ve indirme müddetlerini yüzde 50’ye varan oranda azaltarak, vakitten kıymetli bir tasarruf sağlıyor.

MAN’ın hayata geçirdiği yeniliklerden bir başkası ise; şoför kartı ile yeni ses tanıma sistemi. Şoförlerini farklı lisanlara nazaran basitçe kendi ayarlarına yönelik değişim yapmasını sağlayan bu yenilik; iki standart lisan olan Almanca ve İngilizce’ye ek olarak, RIO platformu üzerinden MAN Now ile 28 lisanın daha fiyatsız olarak indirilmesine imkân veriyor. Lisan Tanıma, Lisan Paketi, Idle Shutdown (uzun mühlet gereksiz yere rölantide çalışmaları azaltan sistem), sürüş verimlilik sistemleri; MAN EfficientCruise ile MAN EfficientRoll; sürüş mühleti kontrolü sistemleri; MAN TimeInfo ve MAN TimeControl üzere özelliklerin yanı sıra MAN TipMatic şanzıman için sürüş programları da direkt araca uzaktan yazılım indirme işlevi ile 2022 modellerinden itibaren sonradan montaj olarak da sunuluyor.

MAN’dan daha fazla performans, verimlilik ve kullanım optimizasyonu

MAN Truck & Bus, şoförleri desteklemek gayesiyle güvenlik güncellemelerine ek olarak hem performans hem de yakıt tasarrufunu artıran yenilikler ile de rekabeti daha ileriye düzeye taşıyor. Yeni D26 motor, IAA 2022’den bu yana kıymetli dahili geliştirmeler sayesinde fazladan 10 HP ve 50 Nm sunmanın yanında, fark edilir derecede daha az yakıt tüketiyor. Bilhassa kabin aralığı geçişlerinde, ön cam, yan ve tavan rüzgârlıklarında yapılan aerodinamik iyileştirmelerinin yanında, yeni düşük sürtünmeli aks dişli yağıyla hafif tahrik aksları ve daha da proaktif çalışan MAN EfficientCruise ile yakıttan yüzde 6’ya varan oranlarda tasarruf sağlanıyor. Yeni entegre edilen PredictiveDrive işlevi ile GPS sürat sabitleyicisi daha da randımanla hale getirilirken; öngörülü sürüş için ilerideki topoğrafyaya nazaran optimum sürat eğrisini planlıyor ve bunun için vites düzeyini dikkate alarak, yakıt açısından en verimli motor çalışma noktasını seçiyor. Üstelik bunu da yalnızca 30 km/s sürate çıkmasından itibaren yapıyor.

MAN’ın TGL ve TGM serilerinde ise, aktarma organları alanındaki en değerli yenilik olarak, yeni şanzıman öne çıkıyor. Yeni MAN PowerMatic, MAN TGL ve TGM’nin vitesleri çok daha verimli formda değiştirmesini sağlıyor. Birebir vakitte otomatik şanzımandaki tork konvertörü ile bilhassa aşınmasız birinci hareket ve çok yüksek hızlanma sunuyor. Bu da kent içi operasyonların yanı sıra itfaiye üzere kurumlara ilişkin uygulamalar için bu teknolojinin kullanımını daha da ülkü hale getiriyor.

TGX, TGS, TGL ve TGM için hâlihazırda sipariş edilebilecek yeniliklerden oluşan inovasyon portföyü, boşta çalışma sırasında elektrik tüketen çok sayıda ek sistemin artan ihtiyaçlarını dikkate alan ve daha az kıymet taşıyan sistemleri kapatarak, aracın marş kabiliyetini teminata alan yeni bir akü idare sistemi ile tamamlanıyor. Bilhassa IAA 2022’de Meiller TRIGENIUS damper yelpazesini yeni eserlerle daha da genişletti. Böylelikle MAN’ın dört kamyon serisinin tamamı için bir defa daha fabrika teslim üst yapı tahlilleri portföyü değerli ölçüde büyüyerek, müşterilerine en ülkü yeni tahlilleri sunmaya başladı.

MAN, kapsamı bir sefer daha genişletilen MAN Mobile24 mobilite garantisi ile birlikte artık yurt dışında da randevu alma, yol yardım takviyesi, lastik servisi uygulamaları ve çevrimiçi ayrıntılı durum raporları da sunan MAN ServiceCare ile şoförlere gereksinim duyacakları pek çok takviyesi bir ortada sağlıyor. “Simplifying Business” argümanı doğrultusunda MAN, yeni inovasyonlarını içerin özel paketi müşterilerinin beğenisine sunarak, radyatör ızgarasında aslan bulunan kamyonları daha fazla şoför ve müşteri odaklı, daha verimli ve kullanıcı dostu, her şeyden evvel daha inançlı hale getiriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Otomobil

Tüm Dacia Modellerinde 5 Yıl Garanti

Mayıs ayı prestijiyle Dacia sahibi olmak isteyenler için tüm modellerde toplam 5* yıl garanti fırsatı sunuluyor.

Published

on

By

  • Mayıs ayı prestijiyle Dacia sahibi olmak isteyenler için tüm modellerde toplam 5* yıl garanti fırsatı sunuluyor. 

 

  • 3 yıl üretici garantisine ek olarak, +2** yıl uzatılmış garantiyle toplamda 5 yıl* boyunca, garanti kapsamında yer alan arızalar için ücretsiz orijinal Dacia yedek modülleri ile onarım ve 7×24 Dacia yol yardımı hizmeti kullanıcıları bekliyor.

Dacia, kullanıcı odaklı yaklaşımıyla müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak için yeni uygulamalarını sürdürüyor. Mayıs ayı prestijiyle tüm modelleri için toplamda 5* yıl garanti sunan Dacia, 3 yıl üretici garantisinin yanında +2** yıl uzatılmış garantiyle, risklere karşı garanti sağlıyor.

Dacia Yetkili Satıcıları, 3 yıl üretici garantisi kapsamında üretim ve montaj ile ilgili tüm sıkıntılar için fiyatsız olarak servis hizmeti sunuyor ve kullanıcılar orjinal modüllerle yüksek kaliteli tamirat avantajından yararlanılabiliyor.

Üretici garantisine ek olarak Dacia, kullanıcıların araçlarını yıllar boyunca inançla kullanmalarını sağlayacak +2** yıl uzatılmış garanti hizmeti de sunuyor. Bu hizmet sayesinde toplamda 5* yıl boyunca, üretici garantisi kapsamında yer alan arızalar için, aracın mekanik, elektronik ve elektrikli kesimlerinin değişim ve tamirat avantajından yararlanılabiliyor. Ayrıyeten bu durumlarda 365 gün 24 saat alımlı hizmeti de alınabiliyor. Uzatılmış garantiyle birlikte, tüm Türkiye’de Dacia profesyonellerinden garanti hizmeti alma imkânı sunuluyor.

Tüm fırsatların yanında, +2 yıl** uzatılmış garanti sigorta poliçesi, aracın satılması durumunda yeni sahibine devredilebiliyor. Bu uygulama sayesinde aracın 2. el pahası de artıyor.

5* yıl garantiyle birlikte Dacia, kullanıcılarının inançlı sürüş keyfini bir üst düzeye taşıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Otomobil

Daha fazla lüks, daha fazla performans: Porsche yeni Cayenne’i sunar

Porsche, yenilenen Cayenne de aktarma organları, tasarım ve donanım üzere birçok farklı noktada kapsamlı değişikliklere gidildi. Böylelikle sırf yol ve arazi performansını değil, tıpkı vakitte lüks ve günlük konforu da daha ileri noktalara taşıdı.

Published

on

By

Porsche, yenilenen Cayenne de aktarma organları, tasarım ve donanım üzere birçok farklı noktada kapsamlı değişikliklere gidildi. Böylelikle sırf yol ve arazi performansını değil, tıpkı vakitte lüks ve günlük konforu da daha ileri noktalara taşıdı.

Porsche, başarılı lüks SUV modelini, markanın tarihindeki en kapsamlı geliştirmelerden biriyle bütünüyle güncelledi. Yeni Cayenne, dijitalleştirilmiş yeni iç yer tasarımı, yeni şasi teknolojisi ve yenilikçi yüksek teknolojik özellikleriyle görücüye çıkıyor. Her sürüş şartına nazaran uyarlanabilen yol aydınlatması sağlayan yüksek çözünürlüklü HD Matrix LED Farlar, iç yerdeki havayı temizleyerek filtreleyen hava kalitesi sistemi ve Cayenne’de birinci kere sunulan ön yolcu için bilgi ekranı eklenen yeniliklerin başında geliyor. Kapsamlı bir halde güncellenen tasarımı ve daha güçlü motor yelpazesiyle Cayenne, sınıfındaki en sportif SUV olma tezini sürdürüyor. 

Dijitalleştirilmiş ve şoför odaklı: Porsche Şoför Deneyimi

Porsche, Yeni Cayenne modeline büsbütün tekrar tasarlanmış bir iç yer konseptini entegre ediyor. Porsche Taycan’da birinci sefer tanıtılan yeni Porsche Şoför Tecrübesi sistemi, şoföre odaklanarak süreçleri optimize etmeye imkan tanıyor. Şoförün sık kullandığı işlevler direkt direksiyon üzerinde yahut çabucak yanında bulunuyor. Örneğin, direksiyonun sol art kısmında bulunan kol, şoför takviye sistemlerini kullanmak için ek işlevlere sahip. Yeni Cayenne’de otomatik vites seçme kolu gösterge panelinin sağında pozisyonlandırılmış ve bu sayede orta konsolda, depolama bölmeleri ve şık siyah panel dizaynına sahip geniş klima denetimi için yer açılmış. Büyük, kolay erişilebilir denetimler, mekanik klima düğmeleri ve dokunmatik bir ses denetim aygıtı, optimum kullanılabilirliği ve sofistike bir görünümü sağlıyor. Yeni Porsche Şoför Deneyimi’nin bir başka değeri, dijital ve analog ögeler ortasında doğal bir istikrar sağlaması.

Cayenne’in tekrar tasarlanan kokpitinde birinci sefer büsbütün dijital 12,6 inçlik bir gösterge paneli yer alıyor. Kavisli bir dizayna sahip gösterge ekranı isteğe bağlı değiştirilebilen temalara da sahip. Standart olarak 12,3 inç genişliğine sahip merkezi Porsche Bağlantı İdaresi (PCM) ekranı, yeni gösterge paneline uyumlu bir biçimde entegre oluyor ve araç ile ilgili tüm bilgilere basitçe erişilmesine imkan sağlıyor. Önde bulunan yolcu için ise birinci defa 10,9 inç genişliğinde opsiyonel bir ekran sunuluyor. Bu ekran aracılığıyla yolcu, araçla ilgili performans bilgilerine, cümbüş sistemi denetimlerine erişim sağlayabiliyor. Ayrıyeten görüntü içeriği akışı seçeneğiyle seyahat tecrübesini zenginleştiriyor.  Yeni Cayenne’de bağlanabilirliğin en uygun kullanımını sağlamak emeliyle Spotify® ve Apple Music® üzere uygulamalar da sunuluyor. 

Rafine tasarım, yenilikçi aydınlatma teknolojisi

Yeni Cayenne artık daha etkileyici bir görünüme sahip. Daha sert çizgiler, yeni bir motor kaputu ve hem teknolojisi hem de tasarımı gelişen farlarla bir ortaya getirilen yeni ön kısım aracın genişliğini vurguluyor. Üç boyutlu olarak tasarlanmış art farlar, alt kısımdaki nizamlı yüzeyler ve yeni art difüzör, yeni Cayenne’in dizaynını karakterize ediyor. Üç yeni renkle genişletilmiş renk paleti, Cayenne Coupé için 33 kilograma kadar tasarruf sağlayan hafif spor paketleri ve 20, 21 ve 22 inç jantlardan oluşan yeni jant seçenekleri, yeni Cayenne’i ferdî ve dinamik olarak yapılandırmayı mümkün kılıyor.

Matrix LED teknolojisine sahip farlar artık yeni Cayenne’de standart olarak bulunuyor. Daha gelişmiş HD Matrix LED farlar ise opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. İki yüksek çözünürlüklü modül ve far başına 32 binden fazla piksel ile yenilikçi teknolojileri, öbür şoförleri fark ediyor ve onların gözlerini kamaştırmamak için uzun huzmenin ışığını piksel hassasiyetiyle değiştirerek parlamayı engelliyor. Modüllerin parlaklığı sürüş durumuna bağlı olarak 1.000’den fazla adımda düzenlenebiliyor. Özelleştirilmiş ışık modları, farklı sürüş durumlarında güvenliği ve konforu artırıyor.

Porsche ayrıyeten yeni Cayenne’de bir hava kalitesi sistemi de sunuyor. Standart olarak araç, tünel girişlerini tespit etmek için navigasyon bilgilerini kullanıyor ve hava devridaimini otomatik olarak aktifleştiriyor. İsteğe bağlı olarak, bir sensör havadaki ince toz partiküllerinin düzeyini algılıyor ve gerekirse ince toz filtresinden birden fazla defa geçiriyor. Ayrıyeten bir iyonlaştırıcı, bilhassa alerjisi olanlar için yararlı olacak formda, havadaki birçok mikrop ve kirleticiyi gideriyor.

Ek olarak, kapsamlı bir dizi yeni ve optimize edilmiş takviye sistemini daha yer alıyor. Bunlar ortasında etkin sürat sınırlayıcı, viraj alma asistanı ve adaptif sürat sabitleyicinin bir kesimi olarak geliştirilmiş Porsche InnoDrive teknolojisi yer alıyor. 

Sürüş konforu ve performans ortasında artırılmış aralık

Porsche Faal Süspansiyon İdaresi (PASM) sistemi artık Cayenne’de standart olarak yer alıyor. İki valf teknolojisine sahip yeni amortisörler, tüm sürüş şartlarında optimize edilmiş performans sağlıyor. Yeni süspansiyon sistemi bilhassa düşük süratlerde konfor, dinamik sürüşlerde viraj alma esnasında gözle görülür biçimde uygunlaştırılmış durumda. Sürüş tecrübesi, 2 odacıklı, 2 valf teknolojisine sahip yeni adaptif havalı süspansiyon ile daha da geliştirilebiliyor. Bu hem standart süspansiyona hem de evvelki modele kıyasla yumuşak bir süspansiyon karakteristiği ile sürüş tecrübesini düzgünleştiriyor. Aracın yol ve arazi kullanımını kolaylaştırıyor. Tıpkı vakitte, adaptif havalı süspansiyon sürüş hassasiyetini ve performansını artırıyor ve dinamik sürüş durumlarında gövde salınımını azaltıyor. Yeni süspansiyon ayrıyeten Olağan, Spor ve Spor Plus sürüş modları ortasında daha da keskin bir farklılaşma sunuyor.

Daha fazla güce ve 90 kilometreye kadar yüzde 100 elektrikli menzile sahip hibrit model

Yeni Cayenne Avrupa’da üç farklı motor seçeneğiyle ile piyasaya çıkıyor. Porsche tarafından geliştirilen, kapsamlı bir halde uygunlaştırılmış 4.0 lt V8 biturbo motor, yeni Cayenne S’de V6 motorun yerini alıyor. 474 PS (349 KW) azamî güç ve 600 Nm tork ile eski versiyondan 34 PS (25 kW) ve 50 Nm daha fazla güce sahip. Hem Cayenne S hem de Cayenne S Coupé 0’dan 100 km/s hızlanmasını sadece 4,7 saniyede tamamlıyor. Aracın azamî suratı ise 273 km/s. Başlangıç düzeyinde yer alan Cayenne geliştirilmiş bir 3.0 lt V6 turbo motora sahip. Eskisinden 13 PS (10 kW) ve 50 Nm daha fazla güç üreten motor artık 353 PS (260 kW) ve 500 Nm üretiyor.

Altı silindirli motor birebir vakitte Cayenne E-Hybrid’in güç aktarma organlarının da temelini oluşturuyor. Yeni elektrik motorunun 30 kW güzelleştirilerek 130 kW’a (176 PS) çıkarılmasıyla birlikte toplam güç 346 kW’a 470 PS (346 kW) yükseliyor. Donanım düzeyine bağlı olarak kapasitesi 17,9 kWh’den 25,9 kWh’ye yükseltilmiş yüksek voltajlı bir batarya ile donatıldığından, WLTP’ye nazaran 90 kilometreye kadar büsbütün elektrikli bir menzil artık mümkün. Yeni 11 kW’lık yerleşik şarj aygıtı, artan batarya kapasitesine karşın, uygun bir güç kaynağında şarj mühletini iki buçuk saatten daha kısa bir mühlete indiriyor. Seyahat sırasında, optimize edilmiş e-hibrit sürüş modları aracın verimliliğini artırıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending

tokat escort erbaa escort istanbul escort Aliağa Escort