Connect with us

Kültür & Sanat

Pera Film’de Eye Film Müzesi’nden Bir Seçki: “Sinematografik Hazlar”

Pera Film’in Eye Sinema Müzesi iş birliğiyle gösterime sunduğu seçki, izleyiciyi sinemanın 128 yıllık tarihine ışık tutan bir seyahate çıkarıyor.

Published

on

Pera Film’in Eye Sinema Müzesi iş birliğiyle gösterime sunduğu seçki, izleyiciyi sinemanın 128 yıllık tarihine ışık tutan bir seyahate çıkarıyor. Avrupa sinemasının en eski örneklerinin yer aldığı “Sinematografik Hazlar: Eye Sinema Müzesi’nden Bir Seçki” başlıklı program 4 Haziran’a kadar Pera Müzesi oditoryumunda izlenebilir. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Sinema ve Görüntü Programları“Sinematografik Hazlar: Eye Sinema Müzesi’nden Bir Seçki” başlıklı yeni programını Uluslararası Müzeler Günü kapsamında sinemaseverlerle buluşturuyor. Eye Sinema Müzesi iş birliğiyle düzenlenen, küratörlüğünü Elif Rongen-Kaynakçi’nin üstlendiği program 4 Haziran’a kadar Pera Müzesi Oditoryumu’nda izleyicisini bekliyor.

Avrupa’nın önde gelen sinema müzeleri ortasında yer alan Eye Sinema Müzesi, Hollanda sinema mirasını ve sinema kültürünü korumak ve dünyaya tanıtmak üzere 1946’dan bu yana faaliyet gösteriyor. 1897-1902 dönemine ilişkin yaklaşık 200 sinemadan oluşan Mutoscope ve Biyograf Koleksiyonu, Pera Sinema iş birliğinde düzenlenen “Sinematografik Hazlar: Eye Sinema Müzesi’nden Bir Seçki” programı kapsamında İstanbul’da birinci sefer izleyiciyle buluşuyor. Programda ayrıyeten, 2011 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen Desmet Koleksiyonu’ndan beş sinemalık bir seçki, Eye Sinema Müzesi’nin eski sanat direktörü Peter Delpeut imzalı Yasak Arayış, Hollanda tarihinin en büyük üretim şirketi Filmfabriek Hollandia’nın en kıymetli filmi Kuzeyli Carmen ve erken devir komedisi Kârlı Bir Takas yer alıyor. 

Avrupa sinemasından ender örnekler 
Göz Alıcı Biyograf: Avrupa Sinemasının En Eski Örnekleri (1897-1902), Eye Sinema Müzesi’nde saklanan en eski sinemaların yer aldığı Mutoscope ve Biyograf Koleksiyonu’ndan bir seçkiyi beyazperdeye taşıyor. Özgün 68 mm sinemaya çekilmiş 200’den fazla sineması bir ortaya getiren seçkide; farklı içerik ve ritimlere sahip bu çok kısa ve birbiriyle kontağı olmayan sinemalara, Daan van den Hurk’un piyanoyla bestelediği sinema müziği eşlik ediyor. Eye ve İngiliz Sinema Enstitüsü koleksiyonlarından seçilen 50 sinemanın yüksek kalitede taranarak restore edilmesini sağlayan proje, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’dan Sinema Mirasına Övgü programı tarafından finanse ediliyor. 

İlk periyot sinema sanayisinde bayan egemenliği
2011 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen Desmet Koleksiyonu, beş sinemalık bir seçkiyle Pera Sinema programında yer alıyor. Le Acque miracolose (1914), Fleurs des champs (1912), Anna Karenina (1911), Das Geheimschloss (1914) ve A Lady and Her Maid (1913) sinemalarından oluşan Desmet Koleksiyonu: Evvel Kadınlar! seçkisi, bugün sinemada bayanların yetersiz temsiline baktığımızda aklımıza gelebileceklerin tersine, bayanların sinema sanayisinin birinci periyodunun değerli bir kesimini oluşturduğunu gözler önüne seriyor. Direktör, senarist, üretimci üzere yönetici kademelerde çok sayıda bayanın olmasının yanı sıra, ekranda canlandırılan bayanlar da birden fazla vakit yiğit ve çağdaş karakterlerdi. Desmet Koleksiyonu: Evvel Kadınlar! seçkisi, 1910’ların başında hakim olan sinema izleme tecrübesinden hareketle hazırlandı: Bu geleneğe nazaran, bir güldürüyle başlayıp akabinde kurmaca tipinde yahut kurmaca olmayan kısa sinemaların ve uzun metrajlı bir sinemanın gösterildiği program, çoklukla kısa bir güldürüyle sona ererdi. 

Gerilim, güldürü, sessiz film 
Eye Sinema Müzesi’nin eski sanat direktörü Peter Delpeut’un direktörlüğünü üstlendiği, Güney Kutbu’na yapılan bir keşif gezisinden hayatta kalan tek kişinin hayali öyküsünü anlatan Yasak Arayış, arşiv imajlarını kullanarak Amundsen, Scott ve Shackleton’ın periyodundan öncü kaşiflerin mukadderatlarını işleyen tansiyon gibisi bir kıssa yaratıyor. Frank Hurley, Odd Dahl ve Herbert Ponting üzere yiğit kameramanların gerçek keşif seyahatleri sırasında çektiği manzaralar, izleyiciye neyin gerçek neyin geçersiz olduğunu daima sorgulatan yapısıyla, düzmece belgesel cinsinin kıymetli örnekleri ortasına girmeyi başarıyor.

Hollanda tarihinin en büyük üretim şirketi Filmfabriek Hollandia’dan çıkan en kıymetli sinema olan Kuzeyli Carmen, Fransız bestekar Georges Bizet’nin birebir isimli operasıyla bilinen ve Prosper Mérimée’nin kaleminden çıkan Carmen novellasının bir uyarlaması. Hollanda sinemasının dönüm noktası olarak nitelenen, direktörlüğünü Maurits H. Binger ve Hans Nesna’nın üstlendiği, başrolünde 1910’lar Hollanda sinemasının en büyük yıldızı Annie Bos’un yer aldığı sinema, ünlü sinema müziği bestekarı Donald Sosin’in yeni bestesiyle sinemaseverlere sunuluyor.

Gösterim programında Kuzeyli Carmen ile birlikte yer alan erken devir komedisi Kârlı Bir Takas ise, günlük hayatın spontane anlarının yer aldığı kareleriyle izleyicide vakit zaman bir belgesel hissi yaratıyor. 1913 üretimi sessiz sinema, Louis H. Chrispijn Senior’ın imzasını taşıyor.

Sinematografik Hazlar: Eye Sinema Müzesi’nden Bir Seçki film programı 4 Haziran’a kadar Pera Müzesi oditoryumunda izlenebilir.    

Gösterim Programı:

26 Mayıs Cuma 
19.00 Desmet Koleksiyonu: Evvel Kadınlar!
Le Acque miracolose (9’)
Fleurs des champs (3’)
Anna Karenina (10’)
Das Geheimschloss (54’)
A Lady and Her Maid (13’)

21.00 Yasak Arayış (71’)

31 Mayıs Çarşamba
19.00 Göz Alıcı Biyograf: Avrupa Sinemasının En Eski Örnekleri (1897-1902) (52’)

2 Haziran Cuma
19.30 Desmet Koleksiyonu: Evvel Kadınlar!

4 Haziran Pazar 
15.00 Kuzeyli Carmen (57’)
Kârlı Bir Takas (15’)

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Kültür & Sanat

Çağın En Büyük Bestecilerinden Ludovico Einaudi İki Gün Üst Üste Zorlu PSM’deydi!

Günümüzün en büyük piyanistlerinden ve bestekarlarından biri olarak kabul edilen, Avrupa’nın en çok satan piyanisti ve bestekarlarından biri haline gelen Ludovico Einaudi hafızalarından silinmeyecek iki konser gerçekleştirdi.

Published

on

By

Günümüzün en büyük piyanistlerinden ve bestekarlarından biri olarak kabul edilen, Avrupa’nın en çok satan piyanisti ve bestekarlarından biri haline gelen Ludovico Einaudi, klasik, rock ve elektronik müziği harmanlayan eşsiz yorumuyla 12 ve 13 Haziran akşamı Şiddetli PSM’deydi. Pandemi sürecinde tabiattan aldığı ilhamla oluşturduğu ve turnesine de ismini veren solo albümünün “Underwater Tour” ismini verdiği turnesi kapsamında iki gece üst üste Şiddetli PSM Turkcell Sahnesi’nde müzikseverlerin hafızalarından silinmeyecek iki konser gerçekleştirdi.

1996 yılında solo performanslarından oluşan birinci koleksiyonunu yayımladıktan sonra Avrupa’nın en çok satan piyanist ve bestekarlarından biri haline gelen, müzik eleştirmenleri tarafından eski ve yeni ortasındaki ilgiyi değiştiren müzisyen olarak anılan Ludovico Einaudi, ‘Experience’, ‘Nuvole Bianche’, ‘Atoms’, Wind Song’, üzere sevilen müziklerini Güçlü PSM Turkcell Sahnesi’ni iki gün boyunca dolduran binlerce dinleyiciyle buluşturdu. “The Father” ve “Nomadland” üzere Oscar ve Altın Küre’de büyük muvaffakiyet yakalayarak 2020’ye damgasını vuran sinemaların müziklerine de imza atan Einaudi, sessiz, dış müdahalesiz ve akışkan dünyadan ilham alarak yarattığını tabir ettiği solo albümü “Underwater” ile müziğine kattığı daha samimi ve daha etkileyici boyutu, Şiddetli PSM Turkcell Sahnesi’nde iki gece boyunca sevenleriyle buluşturdu.   

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür & Sanat

Yaza türkülerle “merhaba” dediler

Karabağlar Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun “Türkülerle Yaza Merhaba” isimli yıl sonu konseri, ağır ilgiyle gerçekleştirildi.

Published

on

By

Karabağlar Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun “Türkülerle Yaza Merhaba” isimli yıl sonu konseri, ağır ilgiyle gerçekleştirildi. Karabağlar Belediyesi ana hizmet binasındaki Muzaffer İzgü Konferans Salonu’nu dolduran vatandaşlar, sevilen türkülere alkışlarla eşlik etti.

Şef Murat Sincer idaresindeki koronun konserini, ortalarında Karabağlar Belediye Lideri Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin olduğu çok sayıda vatandaş izledi.
Koro ve vatandaşlar, “Gönül Senin Elinden”, “Turnam Başım Darda Benim”, “Konyalım”, “Ötme Bülbül”, “Aman Avcı”, “Bugün Benim Efkarım Var Zarım Var” üzere sevilen türküleri birlikte seslendirdi. Şef Murat Sincer’in daveti üzerine Lider Selvitopu da sahneye çıkarak, “Ötme Bülbül” türküsünde koroya eşlik etti.

Konser sonunda Lider Selvitopu Sincer’e Tabiat Dostu Sertifika verdi. Türkülerin, geçmişten geleceğe taşıyacağımız kıymetli bir kültürel miras olduğunu vurgulayan Lider Selvitopu, tüm sanatkarları kutladı.

Gece, iştirakçilerin daima birlikte İzmir Marşı’nı seslendirmesiyle sona erdi. Konseri izleyen çocuklar marşı sahneye çıkarak söylediler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Kültür & Sanat

Narlıdere Dostlar Korosu’ndan Aşık Veysel Türküleri Konseri

Narlıdere Belediyesi’nin açtığı sanat kurslarına katılan kursiyerlerden oluşan Narlıdere Dostlar Korosu, ‘Aşık Veysel Türküleri Konseri’ ile sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı 

Published

on

By

Narlıdere Belediyesi’nin açtığı sanat kurslarına katılan kursiyerlerden oluşan Narlıdere Dostlar Korosu, ‘Aşık Veysel Türküleri Konseri’ ile sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı 

Narlıdere Belediyesi’nin açtığı halk müziği kurslarına katılan kursiyerlerden oluşan Narlıdere Dostlar Korosu, ‘Aşık Veysel Türküleri Konseri’ ile yaza merhaba dedi. Narlıdere Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere her yaştan sanatsever büyük ilgi gösterirken, kursiyerlerin bireysel performansları da konsere katılanlardan büyük alkış aldı. Mustafa Turhan’ın şefliğini üstlendiği konserde Aşık Veysel’in ölümsüz eserlerini başarıyla seslendiren koro, 2 saat boyunca sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 

GÖNÜL GÖZÜYLE SÖYLEDİ

Aşık Veysel’in eserlerine sanatseverlerin de eşlik ettiği gecede kursiyerlerin bireysel performansları da dikkat çekti. Görme yetisini kaybeden koro üyesi Neriman Dinçer’in seslendirdiği ‘Çiğdem Der ki Ben Elayım’ eseri sanatseverlerden büyük alkış aldı. Sunuculuğunu Sibel Karasakız’ın üstlendiği gecede Şef Mustafa Turhan da solo performansıyla kulakların pasını sildi. Konseri takip eden sanatseverlere teşekkür eden Şef Turhan, “Neşat Ertaş, ‘Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur’ demişti. Siz de burada olduğunuza ve türküleri çok sevdiğinize göre siz de iyi insanlarsınız” diye konuştu.

 

BAŞKAN ENGİN’DEN TEBRİK VE TEŞEKKÜR

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, kursiyerlere ve Şef Mustafa Turhan’a teşekkür ederek, “Aşık Veysel hem geleneğimiz hem geleceğimiz. Bu sebeple eserlerinde birlikteliği, kardeşliği ve hoşgörüyü anlatan Aşık Veysel’i daha çok anlatmalı ve anlatmalıyız. Sazıyla sözüyle hepimizin gönlünde taht kuran evrensel değerimiz Aşık Veysel’in eserlerini başarıyla seslendiren kursiyerlerimizi tebrik ediyor ve kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Continue Reading

Trending

tokat escort erbaa escort istanbul escort Aliağa Escort