Connect with us

Siyaset

Şeker Pancarı üreticisi Milletvekili Ekici'ye dert yandı

Published

on

KONYA (İGFA) –Türkiye’nin önemli tarım üretim merkezlerinden birisi olan Konya’da çiftçi buğday, arpa ve mısırın ardından şeker pancarında da umduğu alım fiyatını bulamadı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı 2023 yılı şeker pancarı alım fiyatını ton başına bin 855 lira olarak açıklamıştı. Fiyatın açıklanmasının ardından Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici de şeker pancarlarını teslim etmek üzere Ilgın Şeker Fabrikası önünde bekleyen çiftçileri ziyaret etti ve açıklanan fiyatı nasıl bulduklarını sordu.

“ÇİFTÇİ OLARAK MEMNUN DEĞİLİZ”

Ekici’ye dert yanan çiftçiler, fiyatın çok düşük olduğunu ve zarar ettiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen bir çiftçi, fiyattan memnun olmadıklarını kaydetti. 16 polar kriterinin de 12 polara düşürülmesi çağrısında bulunan çiftçi, “İktidara ve Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan söylüyoruz. Çiftçi olarak memnun değiliz. Bu fiyatın en az 2 bin 500 lira olmasını istiyoruz. Birde şeker poları 16 polardan baz alınmayacak. Bunun kesinlikle 12 polara düşürülmesi lazım. Bu fiyatlarla biz seneye ekim yapamayız. Mazot geçen sene 20 liraydı şu an 41 lira. Şeker pancarında şu an açıklanan 16 polar bin 750 lira. Bizim şeker 12-23 geldiğinden dolayı bizim alacağımız fiyat bin 300-bin 350 lira. Bu da geçen senenin fiyatı. Bu da zarar. Mazot 41 lira, seçimden sonra da 50-60 diyorlar. Zaten parayı alıncaya kadar para bitiyor” yorumunda bulundu.

“BATAĞIN İÇİNDEN ÇIKAMIYORUZ”

Bir başka çiftçi ise yetkililerden kendilerine destek verilmesini istedi. Çiftçinin borç batağında olduğunu kaydeden çiftçi, şu sözlerle sitem etti:

“Şu an çiftçi batak duruma düşmüş, burada herkesin kendisine göre borçları var. Cumhurbaşkanımızdan, vekillerimizden bir umut bekliyoruz ama şu anda bize kimse yandaş olmuyor, tamamen de sırtımıza biniyor. 80 milyon insan var, 20 milyonu üretim yapıyor, bize yetişemiyoruz. Keşke yaptığımızı destekleseler daha güzel olacak ama öyle bir şey yok. Burada halinden memnun adam varsa görüşelim. Yetiştiremiyoruz, yetiştirsek de para yapmıyor. Biz ailecek tarladayız. Ellerimiz çamurlu, gözlerimiz yorgun, gönüllerimiz yufka ama bizim. Biz yine buraya geliyoruz çünkü mecburuz. Niye? Mecbur böyle geçinmek zorundayız. Ama biraz destek çıksın ya, çok şey istemiyoruz ki. Yetiştirdiğimiz zaman 2 katını vereceğim desin, daha güzelini yetiştirelim. Yok abi, düşüyor sırtımıza tepinip duruyoruz. Batağın içinden çıkamıyoruz. Benim yaşım 33, abilerim kardeşlerim var. Ben bu sene gerçekten yıldım. Güzel paralar kazınıyor muyduk, kazanıyorduk ama bu seneden sonra gerçekten bitti. Ben zevk almıyorum, buraya kahrımdan geliyorum. Buraya 10 gündür kahrımdan geliyorum. Buradaki herkesin anneleri, kardeşleri tarlada yatıp kalkıyor. Ne gerek var?”

“BÖYLE GİDERSE 2 SENEYE ÇİFTÇİ KALMAZ”

Çiftçinin artık üretimden uzaklaşarak parasını kur korumalı mevduat hesabına yatırdığını ifade eden bir başka çiftçi ise, bu şekilde devam etmesi halinde 2 yıl içerisinde üretim yapacak çiftçinin kalmayacağını belirtti. Çiftçilerin ince hesaba başladığını ifade eden üretici çiftçi, “Ne yapıyor biliyor musun? ‘Satacağım, kur korumaya götürüp yatıracağım. Yatarım ’ diyor arkadaş ya… ‘Motorum 2 milyon, arabam 5 milyon yatırırım kur korumaya niye uğraşıyım’ diyor. Civar köylerin çoğunda bunu yapan var. Böyle devam etsin, 2 sene sonra çiftçi de kalmaz. Herkes satar işine bakar.  Böyle giderse 2 seneye kadar burada çiftçi de üretici de kalmaz” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇİFTÇİMİZ ÜRETİM GÜCÜ AÇIKLANAN FİYATLA BERTARAF EDİLMİŞTİR”

Çiftçilerin artan mazot, işçilik ve gübre dikkati çeken Hasan Ekici, “ Geçen sene pancarın tohum fiyatı yaklaşık bin lirayken bu yıl 2 bin 500 lira civarında olmuş. Yaklaşık yüzde 150’lik bir artış var. Yine geçen sene bir işçinin günlük yevmiyesi  200 -250 lirayken 500 liraya çıkmış. Yine orada da yüzde 100’ün üzerinde bir artış var. Yine en önemli girdi mazot girdisi. Mazot geçen sene 17-18 lirayken bugün 41 liraya çıkmış. Yine yüzde 100’ün çok üzerinde bir artış. Gübrede de yüzde 100’ün üzerinde bir artış var. Yani tüm girdilerde yüzde 150-200’e varan artış varken çiftçinin ürettiği şeker pancarında yüzde 28’lik bir artış hangi akıl, hangi mantık hangi hesapla açıklanabilir. Burada açık bir şekilde çiftçimizin alım gücü, refahı ve üretim gücü maalesef açıklanan fiyatla bertaraf edilmiş. Dolayısıyla birinci sonuç, Türk Şeker’in Tarım ve Orman Bakanlığı’nı 16 polar için açıklanan bin 855 lira fiyatı güncellemesini ve minimum 2 bin 200- 2 bin 300 bandına çekmesini çekilmesini çiftçilerimiz bekliyorlar” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Siyaset

2024 yılı yatırım programında Keşan yok!

Published

on

By

Edirne’de CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, 15 Ocak 2024 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 2024 yılı Yatırım Programında Keşan’ın en önemli sorunlarına yönelik bir ödeneğinin ayrılmadığını anımsatarak, Keşan-Enez Yolu, Yayla Dalgakıran, Keşan Gıda OSB projelerinin akıbetini sordu.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Her yıl Ocak ayında yayımlanan yatırım programlarında Edirne ve Keşan’da iktidar partisinin yetkililerinin çarşaf çarşaf demeç verdiklerini ama 2024 yılında bu yetkililerinin dillerinin lâl olduğunu kaydeden CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Edirne’nin 2024 yılı yatırım programında 35 projeye 10 milyar 355 milyon 924 bin 773 TL ödenek ayrıldığını ancak bu ödenek içinde Keşan’ın olmadığını da gördüklerini belirtti. Çakır, “Keşan’ı yok sayan, adeta cezalandıran AKP iktidarına en güzel cevap 31 Mart 2024 Mahalli İdariler seçimi olacaktır” dedi.

1960 YILINDA YAPILAN KEŞAN-ENEZ YOLU 2024’TE YİNE YOK!

Yıllardır can ve mal kayıplarının yaşandığı Keşan-Enez Yolu Karayolu ile ilgili olarak 2024 yılında yine hayal kırıklığı yaşadıklarını söyleyen Başkan Çakır, merhum milletvekili Erdin Bircan’ın yıllardır TBMM’de olsun, yerelde olsun Keşan-Enez Yolu’nu gündeme getirdiğini ancak 22 yıldır iktidarda bulunan AK Parti’nin bu yıl da yatırım programına koymadığını gördüklerini belirterek, “1960 yılında yapılan ve o yılki standartlarda kalan Keşan-Enez Karayolu’nda can ve mal kayıplarının yaşanıyor” dedi.

5 KM 2 YILDA BİTİRİLDİ 58 KM KİM BİLİR KAÇ YILDA BİTECEK?

Keşan-Enez Karayolu’nun CHP’nin her dönem takipçisi olduğunu hatırlatan Başkan Çakır, karayolunun iyileştirilmesi süreci ile ilgili olarak şunları kaydetti: 

“Merhum vekilimizin girişimleriyle 2014 yılında Kılıçköy’e kadar 5 km’sinde iyileştirme yapıldı. Bircan, 5 km’lik Enez Kavşağı-Kılıçköy arasındaki iyileştirmeyi 2 yılda yaptıklarını Bakanlığın 58 km’lik yolu kaç yılda yapacak takip edeceğini de eklemişti. O dönem merhum Bircan, Jandarma Trafik’in verilerine göre, Keşan- Enez yolunda kaza oranları sürekli arttığını ve kazalarda yaralanma oranlarının ise 2014’ten 2015’e yüzde yüzden fazla artış sağlandığını söylemişti. 2018 yılında Erdin Bircan’ın vefatından sonra Okan Gaytancıoğlu vekilimiz de milletvekilliği süresince Keşan-Enez Karayolu’nu gündeme getirdi. 2022 Nisan ayında can kaybıyla sonuçlanan kaza sonrası TBMM’de yine gündeme getiren milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu, Keşan-Enez Karayolu’nun can almaya devam ettiğini, Keşan-Enez yolunun durumunun utanç vesikası olduğunu ve bu vesikanın da AKPʼnin boynunda asılı durumda olduğunu söylemişti. En son olarak da vekilimiz Gaytancıoğlu, Keşan-Enez Karayolunun 2023 yatırım programına yine alınmaması ile ilgili olarak eleştirilerini sürdürmüştü. Cumhuriyet Halk Partisi, her türlü mücadelenin takipçisi ve onun adıdır. 2023 Mayıs ayında seçilen Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan da seçildikleri gibi ilk olarak Keşan-Enez Karayolu’nun gündeme getirmişlerdir. Önceki dönem İlçe Başkanlarımız Keşan-Enez Karayolu ile ilgili konunun takipçisi oldular ve yerel basında açıklamalarıyla gündemde tuttular.”

ÇED RAPORU YAYINLANAN DALGAKIRAN PROJESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Yayla Balıkçı Barınağı’nın bilimsel olarak hatalı yapılması sebebiyle on yıllar sonunda Yayla Sahili’nin yok olduğunu ve AKP İktidarın aynı Keşan-Enez Karayolundaki umursamazlığının devam ettiğini sahilin yok olmasına önlem amacıyla yapılması planlanan ve 16 Mayıs 2014 tarihinde Nihai ÇED raporu bulunan Yayla Dalgakıran Projesinin 2024 yılı yatırım programında olmadığını hatırlattı.

Çakır, Yayla Dalgakıran Projesi ile ilgili olarak merhum vekil Erdin Bircan’ı bir kere daha andığını ve önceki dönem CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’na da verdiği mücadeleden dolayı teşekkür ettiğini belirterek, dalgakıran projesi ile ilgili de şunları söyledi: “Merhum Bircan, Yayla Balıkçı Barınağı ile ilgili yapılan mühendislik hatası nedeni ile Yayla’da sahilin yok olduğunu 12 Eylül 2017’de TBMM’de gündeme getirmiş, Yayla Limanı’nın yapım sıralarında dalgakıranın yanlış yönlendirilmesi sonucu sahil yok olduğunu aktarmıştı. Önceki dönem vekilimiz Okan Gaytancıoğlu, yeni seçilen vekillerimiz Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan, önceki dönem İlçe Başkanlıklarımız Yayla’nın sahilini yok olmasının önleyecek olan dalgakıran projesinin yatırım programlarına alınması için canla başla çalıştılar, konuyu gündeme getirdiler. Gündeme getirdiler ama AKP’li Keşan Belediye Başkanıyla il ve ilçe yöneticileri, 2 yılda bir değişen Edirne Valilerini Yayla’ya getirip siyasi şovlarını yaptılar. Sonuç ortada 16 Mayıs 2014 tarihinde nihai ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Edirne İl Müdürlüğü sitesinde yayımlanmışken ortada projeyi göremiyoruz ama her lodosta Yayla’nın yok oluşunu görüyoruz.”

YERİNDE YELLER ESEN OSB İÇİN KAÇ TL HARCANDI?

Öte yandan CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Keşan Gıda İhtisas OSB (Organize Sanayi Bölgesi)’nin yatırım programına alınmayarak 2024 tarihinde belirsizliğini koruduğunu söyledi.

2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin Keşanlı seçmene 5 bin kişiye istihdam edeceği vaadini vermiş ama OSB alanında işletmeler yerine istihdam hayali kadar boş arazilerin olduğunu gördüklerini kaydeden Başkan Çakır, “Keşan Gıda İhtisas Toplantılarının AKP’nin toplantılarına dönüştürülüyor. En son yapılan yönetim kurulu toplantısında AK Parti Keşan İlçe Başkanı, AK Parti Edirne Milletvekili hatta ne hikmetse Yenimuhacir Belediye Başkanı da oradaydı. Bu proje AK Parti’nin mi, Keşan’ın projesi mi? Bu kadar mı ciddiyetsizlik olur! Ciddiyetsizliğin yanında projeyle ilgili belirsizliğin sardığı bir de telaş var. Kamu, kurum kuruluşlarını geziyorlar. 10’a varan yatırımcı olduğunu söylüyorlar hani 2023’ün Haziran’ında Keşan Gıda İhtisas OSB bitecekti? 2022’nin ek yatırım programına alındığı söylemişti AK Parti Edirne Milletvekili. Bugüne kadar yerinde yeller esen OSB için kaç TL harcandı? 5 bin kişiye hayal tacirliği yaptığınız OSB’nin hesabını soracak bu millet. 2 yılda değişen Edirne Valilerine birtakım kağıtlar imzalatıp, süslü sözlerle umut dağıtmaya çalışanlardan bu millet hesap soracak. Keşan’daki odaların da bu konuda kendilerini sorgulamaları gerek” diye konuştu.

Çakır, bu işin siyaset üstü olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, Keşanlıların 31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçiminde bunun da hesabını elbet soracağını kaydetti.

Continue Reading

Siyaset

Anavatan Partisi 2024 yerel seçimlerine hazır

Published

on

By

Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, partinin 2024 yerel seçimlerine büyükşehir, il, ilçe, il genel meclis üyelikleri ve ilçe üyeleri adaylarıyla iddialı ve güçlü bir kadro ile hazırlandığını duyurdu. Parti, milleti geçmişin tecrübesi ve geleceğin enerjisi ile buluşturma vizyonuyla sahaya iniyor.

ANKARA (İGFA) – Anavatan Partisi, 1984’ten bu yana süregelen zengin siyasi mirası ve 40 yıllık tecrübesiyle, yerel yönetimlerde yeniden güçlü bir şekilde var olmayı hedefliyor. Genel Başkan İbrahim Çelebi, “Halka Hizmet, Hakk’a Hizmettir” anlayışıyla, Anavatan Partisi’nin kadroları yeniden yerelden genele hizmet etmek için hazır” dedi.

GÜÇLÜ ADAYLARLA MİLLETE HİZMET

Anavatan Partisi, büyükşehirlerden küçük ilçelere kadar her alanda, halkın ihtiyaç ve beklentilerine yanıt verecek, tecrübeli ve dinamik adaylarla yola çıkıyor. Genel Başkan İbrahim Çelebi’nin liderliğinde, parti geçmişin bilgelik ve tecrübesini, geleceğin yenilikçi ve enerjik vizyonu ile harmanlayarak milletin hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

31 MART SEÇİMLERİNE DOĞRU GÜÇLÜ BİR BAŞLANGIÇ

Anavatan Partisi’nin 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere yönelik çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, partinin güçlü aday kadrosu ve yenilikçi projeleriyle seçim sürecine damgasını vurması bekleniyor. Genel Başkan İbrahim Çelebi, “Anavatan Partisi olarak, milletimizin desteği ve güveni ile yerel yönetimlerde güçlü bir değişim ve dönüşümü gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Siyaset

Yeniden Refah'ın Bursa Büyükşehir adayı kesinleşti

Published

on

By

AK Parti’nin geçmiş dönem Bursa il başkanlarından, Yeminli Mali Müşavir Sedat Yalçın, Yeniden Refah Partisi’ne katılarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu kesinleşti.

BURSA (İGFA) – Kamuoyunun yakından takip ettiği, AK Parti Bursa İl eski Başkanı Sedat Yalçın’ın Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına ilişkin onay Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan tarafından verildi.

Başkanlık açıklaması Parti Genel Merkezinde resmi olarak yapıldı.

Parti tarafından resmi açıklama ardından paylaşımda bulunan Sedat Yalçın, “Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan onayıyla Bursa Belediye Başkanı adaylığım açıklandı. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz,  Başkan Yardımcısı Naim Öztürk ve   Bursa İl Başkanı Murat Kolancı’ya da destekleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bursa’ya dönüş yoluna geçen Sedat Yalçın’ın,  Bursa’da yapılacak Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığımı ilanı için de bugün saat 17.00’de Kestel girişinde karşılama yapılarak, saat 18.30’da Almira Otel Büyük Salon’da tanıtımının yapılacağı öğrenildi.

Continue Reading

Trending

tokat escort erbaa escort istanbul escort Aliağa Escort